Kuantum Bilgisayar ile 69 Bin Bitcoin Kazanılır mı?

Hackerlar içerisinde 69 bin adet Bitcoin bulunan bir adrese sızmaya çalışıyorlar. Şu ana dek birçok farklı hacker bu adresi hacklemeye çalışmışsa da henüz kimse başarılı olamadı. Cüzdana sızmayı başaran hackerı günümüz kuru üstünden 690 milyon dolarlık bir servet bekliyor olacak. Peki hackerlar bu süreç içerisinde kuantum bilgisayar kullanabilirler mi?

Gizemli Bitcoin adreslerinin arasına bir yenisi daha eklendi. Alon Gal adlı bir Twitter kullanıcısının aktardığı bilgilere göre şu anda içerisinde 69 bin adet BTC barındıran ve hackerlar tarafından ele geçirilmeye çalışılan bir Bitcoin adresi bulunuyor.

Elden Ele Dolaşıyor

Dünya genelindeki hackerlar 2 yıldır bir kripto para adresini ele geçirmeye çalışıyorlar. Alon Gal, içerisinde 69 bin adet Bitcoin barındıran bu adresin 2 yıldır adeta elden ele dolaştığını söyledi. Hackerlar bu adresi adeta sırayla hacklemeye çalışıyor, başarısız olduklarında ise adresi başka bir hackera devrediyorlar.

Bu mücadeleyi şimdilik Alon Gal sürdürüyor. Adresin bilgilerini sosyal medya hesabından paylaşan Gal, bu Bitcoin cüzdanını ele geçirebilmek için Google’dan esprili bir şekilde “kuantum bilgisayar” rica etti.

bitcoin-kuantum-bilgisayar-
Kuantum bilgisayar ile hacklenebileceği düşünülen Bitcoin cüzdanından bir görüntü, Kaynak

Kuantum Bilgisayar İşe Yarar mı?

Kuantum bilgisayar Bitcoin’i hacklemek için kullanılabilir mi? Bu soru geçtiğimiz son birkaç yıl içerisinde büyük tartışmalara yol açtı. Google’ın geçen yıl normalde 10 bin yılda çözülecek denklemleri 3 dakika 20 saniye içerisinde çözebilen bir kuantum bilgisayar geliştirdiğini açıklaması bu tartışmaları iyice hararetlendirdi.

Eski bir Bitcoin geliştiricisi olan Peter Todd, kuantum bilgisayarın şu aşamada Bitcoin’i hacklemek için kullanılamayacağını düşünüyor. Bu bilgisayarların şimdilik çok daha basit amaçlarla kullanıldığını söyleyen Todd, Bitcoin ağında kullanılan kriptografi teknolojisinin bu bilgisayarlarla aşılamayacağını savunuyor.

Buna karşılık olarak Deloitte gibi şirketler kuantum bilgisayarların Bitcoin için ciddi bir tehdit oluşturduğunu öne sürmekteler. Deloitte bu konuyla ilgili yaptığı bir araştırmada bu bilgisayarların sirkülasyondaki toplam BTC miktarının %25’ine zarar verebileceğini belirtti. Deloitte, “yeterli miktarda Bitcoin’in çalınması halinde piyasanın tamamen çökebileceğini” açıkladı.

Reply