Maden Güncellemesi Sonrası Bitcoin Balinası Görüldü

Bir Bitcoin (BTC) balinası maden zorluğu güncellemesi sonrası ve ABD’deki başkanlık seçimleri öncesinde bilinmeyen bir cüzdana neredeyse 8 bin adet Bitcoin gönderdi. Tam olarak 7 bin 749 adet BTC’nin transfer edildiği bu işlemin değeri 104.3 milyon dolara denk geliyor.

Bitcoin (BTC) fiyatı dün Hong Kong’dan gelen haberle 13 bin 200 dolara düşmüş; ABD’deki başkanlık seçimleri nedeniyle ‘iki arada bir derede kalmış’ken bir Bitcoin balinası büyük çaplı bir işlem yaptı. Whale Alert tarafından paylaşılan bilgilere göre bilinmeyen iki cüzdan arasında 104 milyon dolarlık BTC transfer edildi.

100 milyon barajını geçti

Yüklü kripto para işlemlerini takip eden Whale Alert adlı bot, bugün öğlen saatlerinde içinde neredeyse 8 bin Bitcoin barındıran bir işleme dair bilgi paylaştı. Türkiye saati ile 12:25 damgalı bu işlem bilinmeyen iki cüzdan arasında gerçekleşti.

Bitcoin adreslerinin anonim yapısı nedeniyle bu adresin tek bir Bitcoin yatırımcısına mı, büyük bir şirkete mi, tespit edilmemiş bir borsaya mı ait olduğu bilinmiyor. Şimdilik bilinen şey işlemin 1Kpete71ovXbYT9uZYU7uKg5vEXoLZ49Uv kodlu adresten çıktığı. Şu ana dek yalnızca üç işlemde kullanılan bu adres ilk işlemini 22 Ekim tarihinde yaptı. Bu adresin neredeyse 8 bin adet Bitcoin gönderdiği ikinci adres ise henüz ilk işlemini gerçekleştirdi.

Blockchain verileri anonim olarak kullanılan bu iki bilinmeyen cüzdan arasındaki işlemin 8.75 dolar gibi bir maliyetle yapıldığını gösterdi.

Sosyal medya tepkisi ne yönde?

Sosyal medyadaki bazı kripto para takipçileri bu işlemin Çinli madencilerle ilgili olabileceğini düşünüyor. Piyasaya belli bir ölçeğe kadar paniğin hakim olduğunu söyleyen bir isim, madencilerin şu ana dek kazdıkları Bitcoinleri dumplamaya çalıştıklarını öne sürdü.

Bu iddiaları doğrulamak mümkün olmasa da Bitcoin madencilerinin bugün tarihi bir olay yaşadıkları biliniyor. Bugün 11:30 sularında Bitcoin ağındaki maden zorluğu (mining difficulty) güncellendi ve zorluk düzeyi yüzde 16 oranında azaldı. Bu, Bitcoin tarihindeki en büyük ikinci düşüş oldu. Rekor; zorluk düzeyi 2011 yılında yüzde 18 oranında azaldığında kırıldı.

Reply