MicroStrategy Bitcoin Almak İçin 550 Milyon Dolar Topluyor

Nasdaq’ta listelenen MicroStrategy, bugün yayımladığı basın duyurusunda 550 milyon dolarlık Bitcoin (BTC) satın alabilmek için harekete geçtiğini duyurdu. 2 gün önce Bitcoin’e yatırım yapabilmek için 400 milyon dolar değerinde dönüştürülebilir tahvil hazırlayacağını açıklayan şirket, şimdi aynı hamleyi 550 milyon dolarlık için hayata geçiriyor.

Bu yıl içerisinde toplamda 475 milyon dolar değerinde Bitcoin alan MicroStrategy, 550 milyon dolar değerinde dönüştürülebilir tahvil üretecek. Şirket bu tahvillerden toplayacağı parayı Bitcoin (BTC) satın almak için kullanacak.

550 milyon doları Bitcoin’e aktaracak

MicroStrategy bundan yalnızca iki gün önce 400 milyon dolar değerinde dönüştürülebilir tahvil hazırladığını, buradan gelecek parayı Bitcoin almak için kullanacağını açıkladı. Şirket buna ek olarak 550 milyon dolarlık yeni bir tahvil üretecek.

MicroStrategy, yaptığı açıklamada buradan toplayacağı parayı Bitcoin satın almak için kullanacağını açıkladı. Şirketin bu tahvil aracılığıyla tam olarak ne kadar sermaye toplayacağı belli değil. The Block’un haberine göre şirketin bu hamlesinin ABD Menkul Kıymet ve Borsa Komisyonu tarafından nasıl değerlendirileceği bilinmiyor.

Hisse fiyatının üstünden satış yapacak

Yıllık faiz oranı %0.75 olarak belirlenen bu tahvil için biri 15 Haziran biri 15 Aralık olmak üzere yılda iki kez faiz ödemesi yapılabilecek. Dönüştürülebilir olan bu tahviller başlangıç aşamasında 2.5126 şirket hissesine (A tipi) karşılık gelecek. Bu hissenin dolar karşılığı 397.99 dolara denk geliyor. MicroStrategy’nin 8 Aralık’taki kapanış fiyatı 289 dolardı.

Basın duyurusunda yer alan bilgiye göre ilk ödeme 15 Haziran 2021‘de yapılacak. Farklı bir işlem yapılmaması halinde son ödeme 15 Aralık 2025’te gerçekleşecek. Şirket, bu tahvil sayesinde 550 milyon dolar toplamayı başarırsa bunun bir kısmını zorunlu harcamaları ödemek için kullanacak. Geriye kalan 537.2 milyon dolar Bitcoin’e aktarılabilecek.

Reply