Microstrategy CEO’sundan Bitcoin ve Altın Yorumu

Microstrategy CEO’su Michael Saylor, Bitcoin (BTC) ve altın arasındaki ilişkiye dair bir yorum yaptı. İki varlığın bir arada bulunamayacağını söyleyen Saylor, paylaştığı bir gönderide “Bitcoin yuvadan çıktığı anda ilk önce altını tahtından edecektir.” dedi.

Anthony Pompliano, Bitcoin (BTC) ve altın ile ilgili bir gönderi paylaştı. Pompliano, paylaştığı gönderide Bitcoin ve altının birlikte var olamayacağına dair bazı fikirlerini aktardı. Gönderiye katıldığını dile getiren Saylor, Bitcoin’in tam anlamıyla bir varlık statüsünü elde etmesiyle altının tahtını devireceğini ileri sürdü. Twitter üzerinde Saylor şunları söyledi:

“Pompliano’nun söylediklerine katılıyorum. Bitcoin ve altını benzer ve birbirini tamamlayıcı varlıklar olarak görmek tehlikeli. Bitcoin yuvasını terk ettiği anda ilk önce altının tahtını devirecektir.”

Decrypt’te paylaşılan yazıda ifade edilenlere göre, Michael Saylor’ın “dijital altın” olarak gördüğü Bitcoin, aslında pek de altına benzerlik göstermiyor. Bu nedenle Saylor’a göre Bitcoin ve altın arasında yapılan karşılaştırma pek doğru olmayabilir.

Dijital altın = Bitcoin

Decrypt’te Bitcoin’in sahip olduğu potansiyel nedeniyle “dijital altın” ismini aldığı söylenirken birçok analistin Bitcoin’in işlevi konusunda çeşitli şüpheleri bulunduğu da ifade edildi. Haberde, Mike Novogratz’ın “Bitcoin bir dijital altın olarak yükselişini sürdürmeye devam edecek. Giderek daha fazla insan portföyüne Bitcoin’i eklemek isteyecek.” sözüne yer verildi. 

Michael Saylor ise 2 Ekim tarihinde Stansberry Research ile yaptığı bir röportajda dijital altın konusunu gündeme getirmişti. Saylor, Daniela Cambone’la yaptığı röportajda 425 milyon dolar değerindeki parayı önce altına yatırmayı düşündüğünü, ancak fikrini değiştirerek Bitcoin’e yatırmayı tercih ettiğini anlattı.

Ardından Twitter’da röportajla ilgili paylaşım yapan Saylor, “Bu röportajda neden #Bitcoin’in dijital altın -ideal hazine rezerv varlığı- olduğuna inandığımı açıklıyorum. Enflasyonu, fiziksel altının sınırlarını ve Bitcoin’in neden Apple, Google ve Facebook’a benzer avantajlara sahip olduğunu tartışıyoruz.” dedi.

9.882 dolardan BTC alan Michael Saylor’ın sahip olduğu Bitcoin’ler ise şu anda 277 milyon dolar değerinde.

Reply