PlanB: Bitcoin’de 100 Bin Dolar Hedefi Hala Geçerli mi?

Kripto para dünyasının ünlü yorumcularından PlanB, Bitcoin için yaptığı 100 bin dolar tahmininin hala geçerli olduğunu açıkladı.

PlanB’yi Bitcoin için özel olarak geliştirdiği stok-akış (S2F) modeliyle tanıyoruz. Bu modelde Bitcoin’in üretim hızıyla arz-talep dengesi (detaylı yazımızı buradan bulabilirsiniz) baz alınıyor.

PlanB’nin geliştirdiği bu modele göre Bitcoin’in oldukça parlak bir geleceği olacak. Çünkü eğer BTC bu modele uygun bir şekilde ilerlemeye devam ederse fiyat birkaç ay içerisinde 100 bin dolara kadar çıkabilir.

Bitcoin’in S2F modeline göre izleyeceği yol, Kaynak

Hala Geçerli mi?

S2F modeli oldukça tartışmalı bir model. Sosyal medyadaki kripto para uzmanları bu modelin ne kadar geçerli olduğu konusunda bir türlü ortak bir kanıya varabilmiş değiller. Bazı uzmanlar bu modelin yeteri kadar tutarlı olmadığını, elimizde bu modelin geçerliliğini savunabilecek kadar fazla veri olmadığını söylüyorlar. Bazı uzmanlarsa bu modelin şu ana kadar yanlış sonuç vermediğini söyleyerek onun geçerliliğini savunuyorlar.

Bu modelin ne kadar geçerli olduğunu ancak zaman içerisinde öğreneceğiz. Fakat PlanB bu modelin şimdilik sorunsuz bir şekilde işlemeye devam ettiğini söylüyor. Kendisi geçtiğimiz gün sosyal medya hesabından bir gönderi paylaştı ve S2F modelinin gidişatını yorumladı. Bu seferki gönderisinde herhangi bir grafik paylaşmayan PlanB, Bitcoin’in hala S2F modeline uygun şekilde ilerlediğini söyledi.

Alt Limiti Belirledi

Bitcoin’in 100 bin dolar serüvenine sorunsuz bir şekilde devam ettiğini söyleyen PlanB geçtiğimiz günlerde de BTC için bir alt limit verdi.

Bu paylaşımında Bitcoin’in 200 günlük ağırlıklı hareketli ortalamasının 6 bin doları geçtiğini söyleyen PlanB, BTC’nin şu ana dek u seviyenin altına hiç iniş yapmadığını söylüyor ve BTC’nin bir daha 6 bin doların altına inmeyeceğine inanıyor.

Fakat bu noktada PlanB’nin yorumunda bazı eksiklikler olduğunu da söylemek lazım. PlanB BTC’nin 200WMA seviyesinin altına hiç inmediğini söylüyor ama geçmiş verilere baktığımızda BTC’nin şu ana dek toplamda 4 kez bu seviyenin altına indiğini görebiliyoruz. Fakat bunların hepsi istisnai durumlardı (mart ayındaki düşüş gibi).

Reply