Sıcak Gelişme: Bitmex Amerika Tarafından Dava Edildi, Kurucusu Tutuklandı!

Önde gelen kripto para borsalarından Bitmex’e, ABD Emtia Vadeli İşlem Sözleşmeleri Ticareti Komisyonu (CFTC) tarafından yasa dışı borsa işletmek ve kara para aklamayı önleme konuları çerçevesinde dava açıldı. Davanın ardından bakanlıktan yapılan açıklamada borsanın kurucu ortağı Samuel Reed’in tutuklandığı bilgisi verildi. Bu gelişmeler Bitcoin’i olumsuz etkileyerek kısa sürede fiyatın 10.900 dolar seviyelerinden 10.490 dolar seviyelerine gerilemesine sebep oldu.

ABD Emtia Vadeli İşlem Sözleşmeleri Ticareti Komisyonu (CFTC) borsanın üst düzey yetkilileri  Greg Dwyer, Arthur Hayes, Ben Delo ve Samuel Reed’i yasa dışı borsa işletmek ve kara para aklamayı önleme, müşterini tanı gibi yasaları ihlal etmekten dava etti. Bitmex müşterini tanı prosedürleri kapsamında geçtiğimiz seneden beri CFTC’nin denetimi ve baskısı altındaydı. Bu baskı beraberinde platform KVC politikalarını gerçekleştirdi.

Kurucu ortak 5 yıl hapis cezası alabilir

Davanın haberi yayılırken Adalet Bakanlığının yaptığı açıklama ile gündem tekrar sarsıldı. Adalet Bakanlığı Bitmex’in kurucu ortağı Samuel Reed’in tutuklandığını açıkladı. Kurucu ortak Reed’in 5 yıl hapis cezası alabileceği konuşuluyor.

CFTC’nin açtığı davanın detayları 40 sayfalık yayınlanan bir belgenin içerisinde yer alıyor. Belgede davalı olarak birçok şirket daha bulunuyor.

Bitcoin fiyatı düşüşte

Yaşanan olumsuz haberler marketi de etkiledi. Bitcoin fiyatı en büyük borsalardan biri olan Bitmex üzerinde gerçekleşen bu haberlere aşağı yönde hareket ile tepki verdi. Bitcoin fiyatı haber yazım saati itibari ile %2.7 düşüş 10.491 dolar seviyelerinde geziyor.

Reply