Türk Analistler’den Ortak Bitcoin Uyarısı: Düzeltme Gelebilir

Son günlerde fazlasıyla hareketli günler geçiren kripto paralar, hem yatırımcıların hem de yorumcuların kafasını karıştırıyor. Bu hareketli günlerde aktif Bitcoin adreslerinin sayısı 1.12 milyona çıktı ve son iki yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Yine de bu gelişme BTC’nin kısa vadede düzeltme yaşamasına engel olamayacak gibi gözüküyor.

Yükseliş trendini zorlayan Bitcoin, 12.000 dolara değdikten kısa süre sonra gerilemeye başladı ve basın saati itibariyle 11.767 dolardan işlem görür hale geldi. Aşağıdaki grafikten de görülebileceği üzere bu durgunluk BTC’nin önemli metriklerinden birisi olan aktif cüzdan adreslerinin rekor kırmasından hemen sonra geldi. Aktif cüzdan adresleri 6 Ağustos tarihinde 1 milyonun üzerine çıkarak 2020 yılının rekorunu kırdı. 

Bitcoin’in geçtiğimiz günlerde uzun süren durgunluğunu bırakıp, bir an da yükselişe geçmesi yatırımcılarını sevindirmişti. Bu yükselişe bir de aktif Bitcoin adreslerinin son iki yılın en yüksek seviyesine ulaşması, herkesi heyecanlandırdı. Bitcoin’in 12 bin dolara ulaşacağı beklentisi içine giren yatırımcı ve analistler, bir anda beklenmeyen bir düşüş şokuyla karşılaştı. Bir süre 12 bin doları zorlayan Bitcoin, bugün 11.700 dolar seviyelerine geriledi.

Yeni Bir Düzeltme Görülebilir

Kripto para sektöründeki hareketliliği yorumlayan Türk analist Siesta_laila, Bitcoin’deki güncel durum hakkında açıklamalarda bulundu. Bitcoin’in 11.800 dolar seviyesine işaret eden analist, bu direnç noktasına ulaştıktan sonra küçük bir düzeltme yapılabileceğine dair uyarılarda bulundu. Siesta ayrıca yatırımcıların 11.370 dolar seviyesini takip etmesi gerektiğini söyledi.

Başka bir Türk analist Berk Tavşan da Bitcoin’in bugünkü gidişatını yorumlayarak yatırımcıları uyardı. Berk Tavşan’a göre piyasada görülebilecek düşüşe hazırlıklı olunması gerekiyor.

Lider kripto para birimi Bitcoin’deki bu hareketlilik Ethereum ve diğer kripto paralara da yansıyor. Piyasadaki oynaklığın ne kadar süreceği hakkında analistlerden net bir açıklama ise gelmedi.. Bu hareketliliğe rağmen Chainlink yükselişini korumaya ve her gün rekor tazelemeye devam ediyor.

Reply