Türkiye’deki Kripto Para Hacmi Rekor Düzeyde

Yerli kripto para borsalarında yeni bir ticaret hacmi rekoru kırıldı. Bitcoin gibi kripto paralara yönelen yatırımcıların sayısı hızla artarken, BtcTurk yeni bir hacim rekorunun duyurusunu yaptı.

Türkiye’deki kripto para kullanıcıları altın ve dolar fiyatlarının artması, Türk Lirası’nın değer kaybetmesi, enflasyon beklentileri gibi sebepler nedeniyle artık geçen yıla kıyasla çok daha yoğun bir şekilde işlem yapıyorlar.

Sermayesini korumaya çalışan yatırımcılar soluğu Türk Lirası’ndan daha farklı varlıklarda alıyorlar. Reuters gibi kaynaklar Türkiye’deki yatırımcıların altın gibi varlıklara yönelmeye başladıklarını öne sürerken yatırımcıların sığındıkları limanlar arasında kripto para da yer alıyor. Geçen hafta Türkiye Futbol Federasyonu ile anlaşan ve sektörün en büyük isimlerinden biri olan BtcTurk’ün hacmindeki artış, bu yönelimi bariz bir şekilde ortaya koyuyor.

Ticaret Hacmi Dört Kat Büyüdü

1 milyondan fazla kullanıcısıyla sektörün en büyük isimlerinden biri olan BtcTurk, ticaret hacmini büyütmeye ve daha geniş bir kitleye hitap etmeye devam ediyor. Geçen gün paylaşılan veriler, BtcTürk’ün ticaret hacminin geçtiğimiz yıla kıyasla dört kat büyüdüğünü gösteriyor.

BtcTurk, Bitexen, Paribu, Thodex, Vebitcoin ve daha birçok farklı borsanın üye sayısının ve ticaret hacminin artması tesadüfi değil. Türkiye’de kripto paralara duyulan ilginin son aylarda bu kadar artmış olması, ülkedeki ekonomik belirsizliklerle açıklanabilir. Shuai Hao adlı bir analist, bu açıklamayı destekleyebilmek adına özel bir grafik hazırladı ve Türk Lirası’nın değer kaybetmesiyle Türkiye’deki kripto para hacminin büyümesi arasında olumlu bir korelasyon olduğunu ortaya koydu.

Liradan Kaçan Kripto Paraya Geçiyor

Türk Lirası ile kripto para hacimleri arasındaki korelasyon

Yukarıdaki grafikte de görülebileceği üzere BtcTurk’ün ticaret hacmi 2019 genelinde kısmen stabil bir şekilde büyüdü. Borsanın ticaret hacmi zaman zaman ani yükselişler yapmışsa da 2018 ile 2019 arasında çok bariz bir farklılık yok gibi görünüyordu.

Fakat bu hacim Koronavirüsün etkilerinin ağırlaşmaya başladığı Mart 2020 dönemine geldiğimizde hızla artmaya başladı. Dünya genelindeki ekonomik belirsizliklerin şiddetlenmeye başladığı bu süreç, Türk Lirası’nı ağır bir şekilde etkiledi. Bu grafikteki ilişki üstünden konuşulacak olursa; yerli yatırımcının Türk Lirası’nın değer kaybetmesiyle birlikte kripto paralara yönelmeye başladığı söylenebilir.

Reply