Winklevoss: Bitcoin 75 Yıldır Görülmemiş Bir Fırtınaya Karşı Güvenli Liman Sağlıyor

Kripto para borsası Gemini’nin kurucularından Tyler Winklevoss, ABD’nin borç stokunun İkinci Dünya Savaşı’ndan beri görülmemiş bir düzeye çıktığını hatırlatarak “çare Bitcoin” mesajı verdi. Ünlü kripto para yatırımcısı Bitcoin’in (BTC) yaklaşmakta olan fırtınaya karşı güvenli bir liman sağlayabileceğini açıkladı.

Kripto para dünyasının en ünlü isimlerinden Tyler Winklevoss, ABD’nin borç stokunun GSYİH’ye oranının yüzde 135’e ulaştığını açıkladı. Bu oranın İkinci Dünya Savaşı sırasında bile en fazla yüzde 121’e kadar çıktığını hatırlatan Winklevoss, şu anda “bilinmez sularda” yüzdüğümüzü söyledi. Dünya ekonomisini bir fırtınanın beklediğini söyleyen Winklevoss, Bitcoin’in bu fırtınaya karşı bir koruma sağlayabileceğini belirtti.

75 yıldır görülmemiş bir fırtına

Borç stokunun GSYİH’e oranı; bir ülkenin borç miktarının o ülkenin üretim gücüne bölünmesiyle elde edilir. Ortaya çıkan sonuç o ülkenin borcunu ödemeye yetecek kadar üretim yapıp yapmadığını anlamak için kullanılabilir. 2019 dördüncü çeyrek verilerine göre bu oran Türkiye için %33.10 olarak açıklandı.

Dünya Bankası tarafından yapılan bir araştırma, borç stokunun GSYİH’ye olan oranının yüzde 77’yi geçmesinin ülkeler adına riskli olabileceğini gösterdi. Bu araştırmaya göre bu oran yüzde 77 barajını geçtikten sonra ne zaman yüzde 1 oranında yükselse, o ülkenin ekonomik büyümesi yüzde 1.7 oranında azalıyor. Winklevoss bu oranın ABD için yüzde 135’e kadar çıktığını vurguladı.

“Bitcoin’in 100 bin dolar olacağından şüphem yok”

Stok-akış modelini (S2F) Bitcoin’e uyarlayan PlanB adlı kripto para analisti, yaşanan bu ekonomik gelişmelerin Bitcoin fiyatına olumlu şekilde yansıyacağına inanıyor. PlanB bundan 3 gün önce yaptığı bir paylaşımda Bitcoin için geliştirdiği modelin hala sorunsuz bir şekilde çalıştığını ve BTC fiyatının Aralık 2021 tarihinde en az 100 bin dolar olacağından hiçbir şüphesinin olmadığını söyledi.

PlanB dün yaptığı başka bir paylaşımla da Fed’in ve Avrupa Merkez Bankasının bilançolarının tüm zamanların en yüksek seviyesine çıktığını ve bunun da Bitcoin gibi varlıklar için olumlu bir gelişme olduğunu söyledi.

Reply