Yusko: Bitcoin’i Uzun Vadede Durduramayacaklar

Morgan Creek Digital’ın kurucu ortağı Mark W. Yusko, Bitcoin hakkında mühim açıklamalarda bulunmuş oldu. Yusko’ya gore Bitcoin, uzun solukta karşılaşmış olduğu zorluklarla savaşım ederek yükselişini koruyacağını öne sürdü.

CNBC’de bir programa katıldığını ifade eden Mark W. Yusko, ilk olarak konuğu olduğu Brian Sullivan’a Bitcoin ile alakalı soruları için teşekkür etti. Bitcoin ile alakalı pozitif yönde tahminlerini gerekçelendirmek için Money Over Web Protocol’ün (İnternet Üstünden Para Protokolü – MOIP) en mühim yeniliklerden bir tanesi bulunduğunu vurgulayarak finansal işlemlerde üçüncü şahısları ortadan kaldırdığını söylemiş oldu. 

Geleneksel finans sisteminin bu yenilikten korktuğunu söyleyen Yusko, hükümet vasıtasıyla bu tehdit unsurunun ortadan kaldırılması için çaba verildiğini belirtti. Bu da Yusko’ya gore yalnızca kısa vadede bir korku ve şaşkınlığa sebep oluyor, uzun solukta değil.

Yusko, 2017 senesinde Çin’in yapmış olduğu yasağa değindi

Mark Yusko, Bitcoin’de görülen mevcut durumu Çin’in 2017 senesinde BTC’yi yasaklamasına benzetti. 

“Ocak-Eylül içinde, BTC 4 katın üstünde artış göstererek 1000 dolardan 4.500 dolara çıktı ve Bitcoin’i benimseme oranı hızla yükseliyordu. Çin ise kripto para borsalarını yasaklamaya çalıştı ve Bitcoin %20’lik düzeltmeyle 3.600 dolara düştü. Peşinden küresel çapta Bitcoin’in öldüğüne dair konuşmalar yapılmaya başlandı.”

Mevzuyla ilgili olarak Yusko, Coinbase CEO’su Brian Armstrong‘un ABD Gömü Bakanı Steven Mnuchin hakkında yapmış olduğu kripto para engelleme politikası iddialarına da değindi. CEO’ya gore bu iddialar, mevcut finansal sistem tarafınca yenilikleri kabul etmemek için bir bariyer görevi görüyor.

“Bitcoin devletler tarafınca yönetilemez”

Bitcoin’in küresel, sınırsız, merkeziyetsiz bir ağ bulunduğunu üzerine basarak söyleyen Yusko, hiçbir devletin Bitcoin’i yönetemeyeceğini açıkladı. Süre içinde BTC’nin yükselmeye devam ettiğini dile getiren CEO; yatırımcıların kıymet odaklı ve uzun vadeli yatırım yaptıklarını, bununla beraber spekülatörlerin yalnızca fiyata odaklanarak kısa vadeli yatırım yaptıklarından bahsetti.

bitcoinYatırımı alışveriş halletmeye benzetti

“Yatırımcılar uzun vadeli bir kıymet yaratır, spekülatörler ise mevcut fiyatı belirler. Süratli değişiklik dönemlerinde bazı fiyat hareketleri görülebilir. Fiyatlar, algılanan tehdide cevap olarak aşağı yönlü hareket ettiğinde aşağıdaki kaide geçerlidir:

Yatırım yapmak, yeni bir şeyler satışa sunulduğunda insanların mağazadaki tüm ürünleri almalarına benzer ve fiyat düştükçe insanoğlu daha fazlasını almak için öteki mağazalara da koşar.”

Yusko’unun bu konudaki en iyi tavsiyesi ise “mağazada kalmak” oldu. Mevcut durumda Bitcoin hakkında karşılaşılan söylentilerin beklenmedik olmadığını vurgulayan Yusko, son olarak Bitcoin’in tüm bu olumsuzluklarla baş ederek yoluna devam edeceğini söyleyerek “Buy and HODL” dedi.

Reply